II Memoriał im. barona Henryka Geringera de Oedenberg – Regionalne i Towarzyskie Zawody w Ujeżdżeniu – 17.07

II Memoriał im. barona Henryka Geringera de Oedenberg -
Regionalne i Towarzyskie Zawody w Ujeżdżeniu | 17.07.2021 | Zamek Kliczków

W dniu 17 lipca 2021 na terenie Zamku Kliczków oraz Borów Dolnośląskich odbędzie się II Memoriał im. barona Henryka Geringera de Oedenberg – Regionalne i Towarzyskie Zawody w Ujeżdżeniu. Serdecznie zapraszamy!

Ujeżdżenie – opis dyscypliny:

Jak najprościej odpowiedzieć na pytanie, czym jest ujeżdżenie? Większości osób dyscyplina zwana ujeżdżeniem bądź z franc. dressage kojarzy sięz „tańczącymi końmi”. Istotnie, tę olimpijską konkurencję można porównać do tańca, czy łyżwiarstwa figurowego.Ujeżdżenie, zwłaszcza na poziomie Grand Prix, to najwyższy stopień wtajemniczenia, porozumienia i harmonii z koniem. Z drugiej strony, prawidłowe wyszkolenie konia pod kątem ujeżdżeniowym, to podstawa każdej jeździeckiej dyscypliny sportu.


O co tak naprawdę chodzi w ujeżdżeniu? Poszczególne elementy wykonywane w trakcie przejazdu na czworoboku (piaffe, passage, piruety, zmiany nogi, ciągi) mają jedynie na celu sprawdzenie, czy koń jest w odpowiedni sposób wytrenowany, tak aby móc je swobodnie wykonywać. Cały proces szkolenia zwierzęcia polega na tym, aby uczynić z niego atletę, dysponującego siłą, wyróżniającego się elastycznością, rytmicznością i wspaniałym ruchem.


Na co zwracają uwagę sędziowie? Nawet najdrobniejsze szczegóły mają znaczenie. Bez wątpienia pod uwagę brany jest naturalny ekspresyjny ruch konia, swoboda chodów, elastyczność i rozluźnienie zwierzęcia, jak i oczywiście precyzja wykonania poszczególnych elementów. Z pewnością jest to sport dla osób cierpliwych i perfekcjonistów. Oglądając ujeżdżenie trzeba zdać się na własne wyczucie estetyczne. Udane przejazdy to takie, które odbyły się w sposób harmoniczny, bez oporów, płynnie i z lekkością. Dodatkowo, w ocenie zawsze wspomogą nas sędziowie, którzy przyznają parom za każde ćwiczenie odpowiednią ilość punktów od 1 do 10. Ostatecznie pary uzyskują wynik procentowy. Wykonując program ujeżdżeniowy, jeździec i koń stają się jednością. Do wzajemnej komunikacji wystarczają
im nawet najsubtelniejsze sygnały. Właśnie ta jedność i wzajemne zrozumienie między człowiekiem a zwierzęciem są tak fascynujące, piękne
i stanowią kwintesencję ujeżdżenia.

 
 

Zapraszamy!
Zadzwoń! 75 734 0 700
Napisz! zamek@kliczkow.com.pl