Weekend z Historią 10-12.11.2023

Weekend z Historią | 10-12.11.2023 | Zamek Kliczków

Serdecznie zapraszamy na Weekend z Historią w Zamku Kliczków, który odbędzie się w dniach 10-12 listopada 2023. Podczas weekendu odbędą się koncerty zespołów muzyki dawnej w wykonaniu zespołu Żniwa, pokazy mody średniowiecznej oraz warsztaty rzemiosł dawnych, które zostaną poprowadzone przez grupę Wiwern. Żniwa zagrają koncerty w sobotę i niedzielę (11 i 12 listopada), natomiast w sobotę poza koncertem, wspólnie z Grupą Rekonstrukcji Historycznych Wiwern poprowadzą warsztaty i zagrają do tańców historycznych. W dniu 12 listopada koncert zagra również Roberto Delira.

Atrakcje przygotowane przez Grupę Wiwern na Weekend z Historią:


Stanowisko mincerskie - średniowieczne monety Na stanowisku można będzie poznać średniowieczne cenniki i różne rodzaje używanych • ówcześnie pieniędzy. Chętni będą mogli także zakupić repliki średniowiecznych monet takich jak grosze praskie lub złote floreny.

Stanowisko runiczne - można na nim nauczyć się pisania za pomocą skandynawskich run z czasów wikingów. Do nabycia dostępne będą metalowe koraliki zdobione runami - można z nich wykonać naszyjnik, bransoletkę albo wpiąć je we włosy lub w brodę.

Ozdoby Słowian i wikingów - stanowisko z replikami średniowiecznej biżuterii i z ozdobami inspirowanymi tym okresem. Można na nim zdobyć wiedzę o dawnej metalurgii, ozdobach i symbolach.

Pokaz mody średniowiecznej - prezentacja replik różnorodnych strojów z opowieścią o ich wytwarzaniu - od pozyskiwania włókien, przez barwienie, tkanie po wykrajanie i szycie.

Warsztaty tańców dawnych - tańce średniowieczne i renesansowe do muzyki zespołu Żniwa.




Grupa Rekonstrukcji Historycznych Wiwern zajmuje się odtwarzaniem różnorodnych elementów kultury średniowiecza – walk, łucznictwa, strojów, kuchni, gier i wielu innych.

Żniwa to zakochane małżeństwo multiinstrumentalistów, Skjere i Raido. Grają neoceltycki, słowiański i nordycki pagan-folk, wyzwalający pierwotne instynkty, porywający do tańca, a momentami wprowadzający w nostalgię. Usłyszycie autorski materiał inspirowany dawnymi legendami i muzyką, ale w repertuarze znajdą się też prawdziwe historyczne utwory sprzed wieków. Skjere i Raido wykorzystują wyłącznie prawdziwe, akustyczne instrumenty, które zabrzmią zarówno na scenie z mikrofonami, ale też bez zasilania, w środku lasu.

Projekt Roberto Delira to niezależna solowa droga artystyczna Roberta Jaworskiego, muzyka znanego z takich projektów jak Delira&Kompany, Żywiołak czy Loopus Duo. Ta trwająca od ponad sześciu lat artystyczna przygoda wynikła tak naprawdę z jego pierwszych projektów muzycznych. Odkąd sukcesywnie przemycał do swej twórczości instrumenty takie jak gitara, banjo, mandoliny czy mandole, wykształciła się w nim nieświadomie chęć pokazania światu wyniku lekcji, jaką sam sobie przez ten czas zaserwował. Momentem przełomowym okazało się być dla niego odnalezienie na squacie w Oslo starej arabskiej lutni, którą uzdatniwszy przemycił później m.in. do wielu kompozycji znanego chociażby Żywiołaka. Swą pasją do poszukiwań kolejnych instrumentów oraz stylów lutniowych zdołał też skutecznie zarazić współpracujących ze sobą gitarzystów. Projekt Roberto Delira.rekonstrukcja /destrukcja to „kontinuum” tej fascynacji. Tak też nazwał artysta swą wydaną w grudniu 2020 debiutancką płytę. Jako swych lutniowych bohaterów i prekursorów śmiało wskazuje on na nowatorskiego i awangardowego Totte Mattssona z zespołu Hedningarna oraz minimalistycznego i mrocznego Jozefa Van Wissema. To ich style najbardziej wyczuwalne są jego rekonstruowanej i autorskiej muzyce Jaworskiego.

Napisz! zamek@kliczkow.com.pl

Zadzwoń! +48 75 734 07 00