Prace Pani Barbary Krupy-Kapuśniak są dostępne do obejrzenia i zakupu w Galerii Zamkowej.
Barbara Krupa-Kapuśniak to uzdolniona artystka fotograficzka urodzona w Bolesławcu, mieszkająca w Lubaniu. Odkryła swoją drogę w fotografii i realizuje się, tworząc sztukę pełną kobiecej energii, tabu ciała, symbiozy z naturą i tematów związanych z herstoią zwykłych kobiet. Uczestniczka rezydencji artystycznych, wielu wystaw zbiorowych, współautorka wystawy „Śnienia” z Alicją Przybyszowską. Finalistka podsumowania roku przez Polish Womens Photographers „Rok 2022 w oczach polskich fotografek” za cykl „Las przyniesie mi ukojenie”. Zdobyła wyróżnienie na XXII Biennale fotografii górskiej za tematykę karkonoską i główną nagrodę konkursu „Śladami Wiedźm”. Współtwórczyni wielu publikacji, autorka e-booka o nauce fotografii. Aktywna działaczka na rzecz rozpowszechniania kultury i sztuki. Inspiracji szuka w lasach i górach, które namiętnie eksploruje, a także w historiach kobiet które pojawiają się w jej życiu. Poprzez tworzenie polaroidtransferów nadaje swoim fotografiom fakturę, podkreśla niedoskonałości, bawi się nieprzewidywalnością medium jakiego używa, co nadaje jej pracom unikatowości. Fotografie w wersji miniatur (ok 10x10cm) namawiają odbiorcę do podejścia, nawiązania głębszego kontaktu z obrazem, przeanalizowania go i skatalizowania poprzez własne odczucia. Zapraszają do poszukiwań przekazu i własnej głębszej interpretacji. Większość zdjęć jest opatrzona krótkim komentarzem, wskazówką do polemiki odbiorcy z tym, co widzi i czyta.
“Sztuka współczesna jest pełna buntu, sprzeciwu i krzyku.
Ja też to czuję, buntuję się, ale „tylnymi drzwiami”.
Sprzeciwiam się kanonom, tematom tabu, patriarchatowi i rolom, w jakie wkłada się kobiety poprzez dialog, wskazywanie nowej drogi, oswajanie.
Swoją sztuką chcę zadawać pytania, oczekując, że odbiorca sięgnie po własną odpowiedź. Namawiam, by zaczął budować coś nowego, zamiast tracić siły na burzenie.
Cały czas przelewają się przeze mnie historie kobiet krzywdzonych, walczących o siebie i rodziny, przesiedlanych, tracących mężów, dzieci, gwałconych, poniewieranych, rodzących w polu i własnoręcznie wykopujących groby dla najbliższych. Kobiet, którym odebrano ciała, godność i samostanowienie.
W moich pracach odnajdują one siłę, wsparcie, smutek, siostrzeństwo i szacunek.
Często są to akty – ale akty dla kobiecych dusz.
To spotkanie z traumami, akceptacją, wykluczeniem, wsparciem i niewypowiedzianymi słowami, w których kryje się moc, by budować nowe.
Polaroitransfer to metoda nanoszenia obrazu na papier z wykorzystaniem odbitek z polaroida. Z wywołanego zdjęcia pozyskuje się „galaretkę” z obrazem i przenosi ją w bardzo precyzyjny sposób na papier. Dzięki czemu obraz nabiera dodatkowych walorów wizualnych i jest całkowicie unikalny. Nigdy podczas transferu nie da się uzyskać dwóch jednakowych odbitek. Medium to zostało wybrane ze względu na delikatność, nieprzewidywalność i niedoskonałość co idealnie koresponduje z tematami, jakie realizuje – kontakcie człowieka ze sobą i naturą. Namawia odbiorcę do zbliżenia się, wpatrywania, doświadczania fotografii i własnej interpretacji obrazu poprzez pryzmat własnych odczuć i idealnie wpasowuje się w filozofię wabi-sabi – japońskiej sztuki kontemplowania niedoskonałości, przemijania, naturalności, subtelnej intymności najdrobniejszych szczegółów.
W przypadku zainteresowania zakupem wybranych prac oraz pytań zapraszamy do kontaktu
ZADZWOŃ! 75 734 0 700 lub +48 73 446 3 247
NAPISZ! galeria@kliczkow.com.p