Stajnia Książęca

Stajnia Książęca

W historii Zamku konie zawsze zajmowały ważne miejsce. To dla ich wygody wybudowano krytą ujeżdżalnię, dla ich komfortu ogrzewano stajnię ciepłym powietrzem,  z szacunku dla nich wyznaczono na terenie parku cmentarz, na którym stawiano nagrobki ku ich pamięci. Na początku XX wieku sportowa stajnia Zamku Kliczków święciła triumfy na  torach wyścigowych całego świata, a  klacz Juno była czempionką wyścigów w Paryżu, Berlinie i Nowym Jorku. 

Dziś Stajnia Książęca, mieszcząca się na terenie Folwarku Książęcego łączy rekreację jeździecką z pracą szkoleniową. Stajnia prowadzi zajęcia na ujeżdżalni i w terenie, organizuje  rajdy konne prowadzi również szkółkę jeździecką. Atuty Stajni to przede wszystkim rewelacyjne, doskonale przygotowane konie, zaangażowana kadra oraz położenie, w sercu Borów Dolnośląskich w bezpośrednim otoczeniu pięknego kliczkowskiego Zamku. Folwark Książęcy jest oddalony od Zamku Kliczków o 150 metrów.

Szkółka jeździecka

Stajnia Książęca, to dobre miejsce na rozpoczęcie przygody z końmi. Szkółka jeździecka prowadzona jest w przyjaznej atmosferze przez doświadczonych instruktorów stajni. Zajęcia w zależności od indywidualnych umiejętności uczniów odbywają się na ujeżdżalni oraz w terenie. 

Bory Dolnośląskie, to największe skupisko leśne w Polsce. Można tu spotkać wiele dróg i szlaków, miejsc tajemniczych i dzikich, zachwycająco pięknych i zaskakujących,  jak choćby rozległe wrzosowiska, leśne stawy czy nawet pustynię. Mając do dyspozycji tak różnorodny i rozległy teren trudno oprzeć się okazji do skorzystania z wycieczki czy rajdu konnego leśnymi duktami. Dla osób mniej doświadczonych w jeździe konnej proponujemy romantyczne przejażdżki bryczką czy krajoznawcze przejażdżki wozem konnym z przewodnikiem, który barwnie opowiada o historii, ciekawostkach i anegdotach najbliższej okolicy Zamku Kliczków. 

 

Wydarzenia jeździeckie

Każdego roku na terenie Zamku Kliczków rozgrywane są Derby Kliczkowskie – dwudniowe zawody będące połączeniem crossu i skoków przez przeszkody. Pierwsze Derby Kliczkowiskie odbyły się w 2021 roku. 

W Kliczkowie celebrowany jest Hubertus – święto jeźdźców, które organizowane jest co roku jesienią. Wydarzenie to tradycyjnie kończy się emocjonującą gonitwą za lisem, która organizowana jest z zachowaniem historycznych ceremoniałów.

Stajnia Książęca była organizatorem cyklicznych Regionalnych i Towarzyskich Zawodów w skokach przez przeszkody o Puchar Borów Dolnośląskich i nagrodę Zamku Kliczków. 

Od 2018 do 2022 roku na terenie Zamku Kliczków odbywały się widowiskowe Zawody w Sportowych Rajdach Konnych. Pierwsze zawody miały charakter regionalny. Kolejne miały status Międzynarodowych Zawodów w Sportowych Rajdach Konnych oraz Mistrzostw Polski.

W latach 2020-2022 na terenie Zamku Kliczków odbywały się również zawody w Ujeżdżeniu koni w ramach Memoriał im. barona Henryka Geringera de Oedenberga.

Numer kontaktowy do Stajni Książęcej: +48 693 022 441

Previous slide
Next slide