15-lecie Parku Sztuki w Zamku Kliczków

Od 28 lutego 2025 w przestrzeniach Galerii Miejskiej we Wrocławiu prezentowana będzie zbiorowa wystawa zrealizowana w związku z 15-leciem pleneru malarskiego „Park Sztuki – Zamek Kliczków”. Obejmie ona twórczość 49 artystek i artystów, których udział w wydarzeniu w wyjątkowy sposób przyczynił się do uformowania jego specyfiki. Wernisaż odbędzie się 27 lutego (czwartek) o godzinie 18:00. Ekspozycję będzie można oglądać do 1 kwietnia. Zapraszamy serdecznie.

Odbywający się w Zamku Kliczków plener malarski „Park Sztuki – Zamek Kliczków” po raz pierwszy miał miejsce w 2009 roku. Za ideą przedsięwzięcia stoją przede wszystkim: Piotr Wieczorek (ówczesny szef Okręgu Wrocławskiego ZPAP, organizatora pleneru), Witold Liszkowski (kurator dwóch pierwszych edycji „Parku Sztuki”) oraz Krystyna Szczepaniak (organizatorka, komisarka i twórczyni katalogów poplenerowych od 2011 roku do dziś). Nie mogłoby ono jednak zaistnieć, gdyby nie pasja i życzliwość Magdaleny Piaseckiej-Ludwin oraz Jerzego Ludwina, właścicieli tego niezwykłego zabytku, którego historia sięga XIII wieku.


Do tej pory w plenerach wzięło udział ponad 90 artystek i artystów. Ideowo przedsięwzięcie od początku zorientowane było przede wszystkim na integrację twórczego środowiska Dolnego Śląska. Poza wieloma znamienitymi profesorami wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, wśród uczestników wydarzenia znaleźli się więc interesujący, aktywni na polu sztuki artyści spoza uczelni oraz absolwenci dolnośląskich uczelni artystycznych, również przedstawiciele młodego pokolenia. Jednak w przeciągu 15 lat swojego trwania, inicjatywa przyciągnęła twórców z całej Polski, a nawet z kilku krajów europejskich, takich jak Niemcy czy Hiszpania.

Kurator ekspozycji, Mirosław Jasiński, mówi o niej w ten sposób: Wystawa w Galerii Miejskiej jest podsumowaniem i wglądem w dokonania części uczestników (choć z przyczyn organizacyjno-przestrzennych nie wszystkich) piętnastu lat istnienia „Parku Sztuki – Zamek Kliczków”. W szczególny sposób jest tez hołdem i hommagge dla Magdaleny Piaseckiej-Ludwin, której rola i opieka całego projektu jest nieoceniona. W swoisty sposób tym samym jest też dalsze trwanie Parku Sztuki, oby jak najdłużej.