Brzmienie Fest – Muzyka Kompozytorów XX i XXI wieku – Zamek Kliczków – 13.11.2021


Festiwal „Brzmienie Fest” to pierwsza edycja nowego projektu muzycznego Fundacji Kultura Brzmienia. Będzie to cykl koncertów, których motywem przewodnim jest muzyka kompozytorów polskich i zagranicznych XX i XXI wieku w aranżacjach na różne zespoły instrumentalne. Wystąpią wspaniali artyści, soliści oraz zespoły kameralne z całej Polski. Festiwal odbędzie się w kilku pięknych miejscach regionu: Zamek na wodzie w Wojnowicach , Zamek Kliczków i sala byłego domu zdrojowego, a obecnego Starostwa Powiatowego w Trzebnicy-Zdrój. Podczas czwartego koncertu festiwalowego w sobotę 13 listopada w sali teatralnej o godz. 19:00 w Zamku Kliczków wystąpi Reed Connection Trio w składzie: Michał Mogiła, Jarosław Podsiadlik, Rafał Dołęga.


Program koncertu: 

 

 

1. Alexandre Tansman Suite pour Trio d’Anches 

I. Dialogue 

II. Scherzino 

III. Aria 

IV. Finale 

 

2. Jacques Ibert Cinq Pièces en Trio pour Hautbois, Clarinette et Basson 

I. Allegro vivo 

II. Andantino 

III. Allegro assai 

IV. Andante 

V. Allegro quasi marziale 

 

3. Antroni Szałowski – trio stroikowe na obój, klarnet i fagot

I. Allegro

II. Andante

III. Gavotte

IV. Allegro

 

4. Jacques Leclair La Petite Pâtisserie 

I. La Tarte aux Pommes 

II. Le Biscuit Roulé 

III. Trois Croissants au Beurre 

IV. Le Nid d’Abeilles

 

 

Główną ideą powstałego w 2008 roku zespołu Reed Connection była chęć wspólnego grania, prezentacja i promocja polskiej i światowej muzyki kameralnej przeznaczonej na instrumenty dęte.


Trzon zespołu stanowią muzycy Tria d’anches:

Michał Mogiła – obój

Jarosław Podsiadlik – klarnet

Rafał Dołęga – fagot


Artyści są solistami Filharmonii Zielonogórskiej im. Tadeusza Bairda; udzielają się również w międzynarodowych projektach orkiestrowych, kameralnych, solowych, pedagogicznych i organizacyjnych. Różnorodne doświadczenia artystyczne pozwalają im z powodzeniem prezentować muzykę wielu stylów i epok (od baroku do współczesności), a z pomocą założonego przez nich Stowarzyszenia Artystów „Zdolni do Wszystkiego” proponują ciekawe projekty (od edukacyjnych, przez muzykę poszczególnych narodów np: niemiecką, włoską, francuską do polskiej muzyki współczesnej i inne)

Muzycy występują w różnych formacjach np. tria, kwartetu, kwintetu, kwintetu fortepianowego czy zespołu  wokalno-instrumentalnego.


Zespół Reed Connection występował na wielu koncertach i festiwalach w Polsce i Europie: “Dni Muzyki nad Odrą” w Neuzelle, Space Art Festival w Warszawie, Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej w Lubsku, Euro Chamber Music Festival w Gdańsku, Koncert z okazji Jubileuszu 65-lecia Filharmonii Zielonogórskiej, Festiwal Muzyki Kameralnej w Urlach, Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim, Lubuski Festiwal Muzyczny, Międzynarodowy Festiwal „Muzyka w Katedrze” w Kołobrzegu, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej w Szczecinie, Międzynarodowy Festiwal Letnie Koncerty Organowe i Kameralne we Władysławowie.


Na początku 2017 roku zespół dwukrotnie wystąpił z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Zielonogórskiej pod dyrekcją Czesława Grabowskiego na koncertach w Danii prezentując specjalnie na tę okazję zaaranżowane trio Ludwiga van Beethovena – Wariacje na temat „La ci darem al mano”.


Reed Connection Trio wystąpił po raz pierwszy w marcu 2010 roku w Zielonej Górze wraz z zaproszoną do projektu znaną polską pianistką Beatą Bilińską. Artyści wykonali dwa kwintety na fortepian i instrumenty dęte Wolfganga Amadeusza Mozarta i Ludwiga van Beethovena. Projekt zebrał bardzo pozytywne głosy na łamach polskiej prasy muzycznej. 


Od 2018 roku zespół współpracuje ze światowej sławy rosyjskim pianistą Dmitry Shishkinem, z którym koncertował w całej Polsce.W 2019 roku w podczas jubileuszu działalności artystycznej Reed Connection Trio wystąpiło na wspólnym koncercie z Grupą MoCarta. W 2020 roku odbyła się premiera debiutanckiej płyty CD Reed Connection Trio z koncertami promującymi w Polsce i za granicą.

 

Projekt dofinansowano ze środków Fundacji PZU, Fundacji Lotto im. Haliny Konopackiej Mecenasami festiwalu są Firma Iiyama Polska, Agencja Get it Done raz Darczyńcy Fundacji Kultura Brzmienia. Partnerami wydarzenia są Związek Autorów i Kompozytorów Scenicznych ZAiKS, Zamek na wodzie w Wojnowicach, Fundacja Pro Culturae Bono, Zamek Kliczków, firma Pianinaifortepiany.com oraz Starostwo Powiatowe w Trzebnicy-Zdrój. Patronat medialny objęli: Polskie Centrum Informacji Muzycznej w Warszawie ( POLMIC ), Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków w Warszawie oraz portal Warto Znać.