Brzmienie Fest – Muzyka Kompozytorów XX i XXI wieku – Zamek Kliczków – 6.11.2021

Festiwal „Brzmienie Fest” to pierwsza edycja nowego projektu muzycznego Fundacji Kultura Brzmienia. Będzie to cykl koncertów, których motywem przewodnim jest muzyka kompozytorów polskich i zagranicznych XX i XXI wieku w aranżacjach na różne zespoły instrumentalne. Wystąpią wspaniali artyści, soliści oraz zespoły kameralne z całej Polski. Festiwal odbędzie się w kilku pięknych miejscach regionu: Zamek na wodzie w Wojnowicach , Zamek Kliczków i sala byłego domu zdrojowego, a obecnego Starostwa Powiatowego w Trzebnicy-Zdrój. Podczas czwartego koncertu festiwalowego w sobotę 6 listopada w sali teatralnej o godz.19:00 w Zamku Kliczków wystąpi Repercussion Percussion Group w składzie: Jacek Muzioł, Bartłomiej Dudek, Radosław Jedraś i Miłosz Rutkowski.


W programie  koncertu znajdą się  utwory odwołujące się do muzyki tradycyjnej z terenów Ameryki Południowej, Afryki, Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Wspomniane odniesienia nie są przypadkowe – każde z wymienionych miejsc jest bowiem niewyczerpanym źródłem inspiracji,   zarówno dla kompozytorów tworzących na potrzeby perkusji, jak również dla samych perkusistów. Nie będzie to jednak „muzyka etniczna – wprost” –  tradycyjne rytmy i melodie przepuszczone przez filtr współczesnych technik kompozytorskich, dodatkowo poparte bogactwem perkusyjnego instrumentarium, zyskują nową jakość i artystyczny potencjał.


Program:

1. Miłosz Rutkowski Asian Impressions

2. Kevin Tuck Summon the Spirit

3. Miłosz Rutkowski Taste of the Desert

4. Brtłomiej Dudek 4 Cajons

5. Jacek Muzioł Salsa Muerte

6. Alice Gomez Rainbows

7. Eckhard Kopetzki Fusion mallets

8. Miłosz Rutkowski Afrykański

9. Stephen Whibley Hiquita!

 

Repercussion – (Radosław Jędraś, Bartłomiej Dudek, Jacek Muzioł, Miłosz Rutkowski), zespół którego naczelną ideą jest  muzyczne wykonawstwo, wykorzystujące instrumentarium perkusyjne. Grupa swobodnie porusza się w bardzo różnych stylistykach – od muzyki etnicznej przez blues, jazz aż po kompozycje z kręgu współczesnej muzyki klasycznej. Niezwykle ciekawym nurtem, który zespół uprawia jest „teatr instrumentalny”, polegający na  teatralizacji (wizualizacji) gry instrumentalnej. Charakterystyczne dla tego nurtu jest wykorzystywanie jako instrumentów przedmiotów codziennego użytku, elementy gry aktorskiej, ruchu scenicznego oraz happeningu. 


Członkowie zespołu są absolwentami perkusji wrocławskiej Akademii Muzycznej, na co dzień aktywnie działającymi na rynku muzycznym jako wykonawcy oraz pedagodzy. W ramach zespołu Repercussion współpracują ze sobą od 2009 roku. Na swoim koncie mają liczne występy kameralne m.in. Festiwal CrossDrumming w Warszawie, Międzynarodowe Forum Perkusji w Żaganiu, Festiwal Rytmu Drumbattle w Legnicy, Nurt Off Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu oraz bardzo bogatą działalność edukacyjną adresowaną do dzieci i młodzieży.


 

Projekt dofinansowano ze środków Fundacji PZU, Fundacji Lotto im. Haliny Konopackiej Mecenasami festiwalu są Firma Iiyama Polska, Agencja Get it Done raz Darczyńcy Fundacji Kultura Brzmienia. Partnerami wydarzenia są Związek Autorów i Kompozytorów Scenicznych ZAiKS, Zamek na wodzie w Wojnowicach, Fundacja Pro Culturae Bono, Zamek Kliczków, firma Pianinaifortepiany.com oraz Starostwo Powiatowe w Trzebnicy-Zdrój. Patronat medialny objęli: Polskie Centrum Informacji Muzycznej w Warszawie ( POLMIC ), Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków w Warszawie oraz portal Warto Znać.