Majówkowe Zawody Otwarte | 5.05.2024 | Zamek Kliczków

W dniu 5 maja 2024 na terenie Zamku Kliczków odbędą się Majówkowe Zawody Otwarte.

Godzina rozpoczęcia: 11:00.

Podczas zawodów otwarty będzie Słodki Domek – stoisko prowadzone przez członków szkółki jeździeckiej, na którym możliwy będzie zakup ciast, gofrów, waty cukrowej oraz popcornu.

Skoki przez przeszkody to najpopularniejsza i najczęściej pokazywana w mediach konkurencja jeździecka. W naszym kraju pierwszy konkurs w skokach przez przeszkody odbył się 18.06.1880 roku w Warszawie (Witold Pruski-Dzieje Konkursów Hippicznych w Polsce).

Zawody w skokach przez przeszkody odbywają się na placu konkursowym /parcour/, na którym w zależności od klasy i rodzaju konkursu ustawionych jest od 8 do 15 przeszkód. Podstawowe rodzaje przeszkód to: stacjonata, oxer, tripplebarre, mur i rów z wodą. Trudność konkursów jest stopniowana według specjalnego systemu klas odnoszącego się do wieku koni i umiejętności zapisujących się do nich par : jeździec-koń.

Popularność i widowiskowość konkurencji wynika przede wszystkim z klarownych przepisów. Wygrywa ten, kto w określonej kolejności, w jak najkrótszym czasie i z możliwie jak najmniejszą liczbą punktów karnych pokona „parkour” czyli plac konkursowy. W przypadku wyrównanego wyniku punktowego, wyżej klasyfikuje się tego zawodnika, który pokona tor w krótszym czasie.

Skoki przez przeszkody wymagają od konia oraz od jeźdźca pełnego skupienia i nienagannej formy, a wyjazd na zawody jest świetnym sposobem na sprawdzenie swoich umiejętności.

Organizatorem majówkowych parkurów otwartych jest Stajnia Książęca, Stowarzyszenie Klub Jeździecki “Escada” oraz Zamek Kliczków, które wspierają pasje i rozwój członków Szkółki Jeździeckiej w Kliczkowie. Zapraszamy również zawodników z okolicznych stajni, aby spróbowali swoich sił.

Parkour skokowy zostanie umieszczony na trawie w pięknej scenerii na placu przed zamkiem. Dla zawodników przygotowane są cztery różne konkursy. Zawodnicy dopiero rozpoczynający swoją przygodę z jeździectwem będą mieli okazję wziąć udział w konkursie “krzyżaczki” oraz “mini LL”, a bardziej zaawansowani jeźdźcy będą mogli sprawdzić się w konkursach “LL” i “L”.

W razie niesprzyjających warunków atmosferycznych, przy których skoki przez przeszkody sprawiały by utrudnienie i niebezpieczeństwo, parkury odbędą się przed Stajnia Książęca na piaskowym podłożu w obrębie Zamku Kliczków.

Konkurs nr. 1 “krzyżaczki” do 50cm

Konkurs nr. 2 “mini LL” 60-70

Konkurs nr. 3 “LL” 80-90

Konkurs nr. 4 “L” do 100cm

Zapraszamy do Zamku Kliczków!

Napisz! stajniaksiazeca@gmail.com

Zadzwoń! +48 693 022 441