Międzynarodowe Zawody w Sportowych Rajdach Konnych – 12-14.08.2022

Międzynarodowe Zawody w Sportowych Rajdach Konnych | 12-14.08.2022 | Zamek Kliczków

W dniach 12-14 sierpnia 2022 roku na terenie Zamku Kliczków oraz Borów Dolnośląskich odbędą się Międzynarodowe Zawody w Sportowych Rajdach Konnych. Będzie to jedna z najważniejszych imprez rajdowych w wymiarze europejskim. Zawody odbywają się na terenach Lasów Państwowych w zarządzie Nadleśnictwa Bolesławiec na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu. Komitet Organizacyjny zawodów nie pobiera opłat wpisowych od zawodników konkursów towarzyskich. Lasy Państwowe są oficjalnym Partnerem wydarzenia. 

 

Sportowe Rajdy Konne – opis dyscypliny:

Głównym założeniem tej dyscypliny jest sprawdzenie wytrzymałości koni na długich trasach liczących od 40 do 160 km. Dystans zostaje podzielony na mniejsze odcinki (pętle), pomiędzy którymi koń przechodzi szczegółowe badania weterynaryjne (wysokość tętna, odwodnienie, wypełnienie naczyń, perystaltyka jelit, ruch). Tylko pozytywne przejście przez tzw. bramkę weterynaryjną umożliwia dalsze uczestnictwo w zawodach (ostrożność ta eliminuje ryzyko zbytniego nadwyrężenia zdrowia konia). Pomiędzy poszczególnymi odcinkami zawodnicy mają prawo do krótkiej przerwy (ok. 30 min). Badanie i przerwa nie są wliczane do ogólnego czasu pokonywania trasy. Istotny jest tylko okres, który koń i jeździec spędzają w ruchu, oczywiście regulowane jest to szczegółowymi przepisami (koń, który ma zbyt wysokie tętno nie zostanie dopuszczony do badania weterynaryjnego, a tym samym nie ukończy wyścigu).


Endurance oparte jest przede wszystkim na strategii właściwego wytrenowania i przygotowania konia do niekiedy bardzo ciężkiej trasy, liczy się tu zarówno perfekcyjna umiejętność jazdy konnej, jak i zdolność właściwego rozplanowania tempa na całym dystansie. Istotnym elementem tej dyscypliny jest również współpraca, nie tylko pomiędzy koniem i jeźdźcem, ale również między zawodnikiem, a pomagającą mu grupą ludzi (z reguły trzy osoby – tzw. luzacy), którzy poją, karmią, czyszczą i siodłają konia. Serwisowanie stanowi istotny element wyścigu, umożliwiający i ułatwiający sprawne zakończenie go. Długie dystanse (2×80 i 2×100) rozkładane są na dwa dni, koń i zawodnik mogą wtedy wypocząć oraz zregenerować siły w czasie nocy.


Odcinki krótsze odbywają się w ciągu jednego dnia, start z reguły planowany jest na wczesny ranek ok. 6:00, zakończenie dystansu (w zależności od długości trasy) ma miejsce późnym popołudniem. W krótszych wyścigach startują konie młodsze, mniej doświadczone, po zdobyciu odpowiednich kwalifikacji umożliwia się koniom start na dłuższych dystansach. Wygrywa koń, który ukończy trasę w najkrótszym okresie czasu i pozytywnie przejdzie ostatnie badanie weterynaryjne. Zawodnicy są również zobowiązani do przedstawienia konia na przeglądzie przed startem, aby upewnić się, że zwierzę dobrze zniosło transport, jest całkiem zdrowe
i zdolne do ogromnego wysiłku rajdu.

Nie może Cię zabraknąć!

Zapraszamy!
Zadzwoń! 75 734 0 700
Napisz! endurance@kliczkow.com.pl