Sposoby na pozbycie się plam z dywanów

Plamy na wykładzinie dywanowej – zmora i utrapienie… Ale spokojnie nasze Panie Pokojowe mają swoje sposoby, jak szybko i skutecznie pozbyć się takich zabrudzeń. W hotelu wykładzina dywanowa to standard – każdy pokój ma mięciutka podłogę, na której czasem pojawiają się plamy… Jak sobie z tym poradzić?

 

1. Soda oczyszczona: Do codziennego czyszczenia dywanu doskonale nadaje się soda oczyszczona. Wystarczy rozsypać ją na powierzchni, a następnie odkurzyć. Soda odświeży kolory i głęboko wniknie we włosie, pochłaniając też nieprzyjemny zapach.

 

2. Sól i alkohol: Tłuste powierzchnie rewelacyjnie odtłuszcza się alkoholem. Dotyczy to również dywanu. Tłusta plama zejdzie z niego w kilka chwil potraktowana procentami, np. spirytusem salicylowym. Jeśli dodatkowo doda się do niego odrobinę soli (w proporcjach 1:4) – efekt będzie gwarantowany. Plamę wystarczy kilka razy przetrzeć roztworem i pozostawić do wyschnięcia.

 

3. Lód: Największą zmorą podczas czyszczenia dywanu jest plama z gumy do żucia. Pod żadnym pozorem jej nie szorujemy! W sytuacji awaryjnej szybko przykładamy lód w kostkach do gumy. Nim zdąży się on roztopić, guma skruszeje i łatwo się odklei.