Zamki na Dolnym Śląsku

Wiekowe i majestatyczne mury, pełne tajemnic korytarze, pomieszczenia, które pamiętają losy dawnych mieszkańców żyjących w tych miejscach setki lat temu. Zamki, pałace i twierdze budowane przez Piastów czy zamożnych niemieckich właścicieli. Atakowane, łupione, rujnowane, odbudowywane i przekazywane kolejnym właścicielom. Mimo, że los przez lata nie szczędził im doświadczeń, dziś przechadzając się wiekowymi korytarzami możemy poczuć się niczym przeniesieni za pomocą wehikuł czasu do przeszłości. Szlakiem pełnych tajemnic zamków warto wyruszyć w podróż po Dolnym Śląsku. Jest ich tam aż ponad osiemdziesiąt!

 

Do najpopularniejszych należy piastowski zamek obronny Książ. Dziś oferuje on odwiedzającym nocne zwiedzanie, podczas którego grupa śmiałków wraz z przewodnikiem przemierza skąpane w ciemności komnaty. Na szczycie wzgórza Choina, strzegąc granicy pomiędzy Górami Sowimi a Wałbrzyskimi znajduje się Zamek Grodno, którego historia miesza się z legendą tak, że z trudem można stwierdzić co jest prawdą a co nie.

 

Pośród gęstych Borów Dolnośląskich we wsi Kliczków, w powiecie bolesławskim wznosi się twierdza Kliczków. Zamek dawniej pełnił funkcję obronną, chroniąc społeczność przed najazdami czeskimi. Dziś jest miejscem, w którym tradycja łączy się z nowoczesnością, tworząc niesamowitą atmosferę tego miejsca. Funkcjonuje w nim hotel, który oferuje 219 miejsc noclegowych w 89 komnatach oraz sale konferencyjne, które umożliwiają profesjonalną organizację każdej imprezy biznesowej.